Kup czasopismo
PL EN
PRACA PRZEGLĄDOWA
Zaburzenia w oddawaniu moczu u osób po 65 r.ż.
 
Więcej
Ukryj
1
Politechnika Wrocławska, Wrocław, Poland (Wydział Medyczny, Katedra Nauk Klinicznych Zabiegowych)
 
2
Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka we Wrocławiu, Wrocław, Poland (Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej)
 
3
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy, Świdnica, Poland
 
 
Data publikacji online: 14-07-2025
 
 
Autor do korespondencji
Michal Wróbel   

Politechnika Wrocławska, Wydział Medyczny, Katedra Nauk Klinicznych Zabiegowych, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, 50-370 Wrocław, Polska
 
 
 
INFORMACJE KLUCZOWE
  • Zaburzenia mikcji u osób starszych są wynikiem zmian fizjologicznych i chorób.
  • Należy zapewnić łatwy dostęp do toalet w domu i w otoczeniu miejskim.
  • Nowe technologie mogą poprawić jakość życia seniorów.
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Trzymanie moczu wymaga koordynacji wszystkich elementów układu moczowego. Celem przeglądu było sprecyzowanie współczesnych poglądów na charakter zaburzeń mikcji i próba odpowiedzi na pytanie, jakie ułatwienia mogą być przydatne dla cierpiących na nie osób starszych. Korzystając z wyszukiwarek PubMed i Google Scholar, wyszukano anglojęzyczne artykuły pełnotekstowe za pomocą słów kluczowych: micturition disorders, bladder changes, neurological disorders, hypoactive detrusor, improvements, technology, quality of life, improvement, elderly, accessibility, public toilets, interior design. Do ostatecznej analizy wybrano 41 artykułów. Wraz z wiekiem zmienia się budowa ścian pęcherza moczowego. Równocześnie występują fizjologiczne zmiany w układzie nerwowym, które utrudniają kontrolę nad trzymaniem moczu i mikcją. U starszych mężczyzn częstym schorzeniem układu moczowego jest łagodny rozrost stercza, u kobiet – zaburzenia statyki narządu rodnego i zanik błony śluzowej na tle hipoestrogenemii, a u obu płci – zwiększenie liczby zakażeń. U osób w starszym wieku częściej występują schorzenia innych układów, które wpływają na czynność układu moczowego, w tym udar, choroba Parkinsona, choroby otępienne, niewydolność krążenia i cukrzyca. Nietrzymanie moczu jest dużym problemem socjalnym i znacząco wpływa na jakość życia seniorów. Ułatwieniami w dostępie do usług medycznych dla tych osób mogą być e-wizyty, medyczne chatboty, aplikacje medyczne i badania wykonywane w domu pacjenta lub w poradni lekarza rodzinnego. Należy poprawić dostępność do specjalistów, rehabilitacji, leków i środków higienicznych oraz zapewnić łatwy dostęp do toalet w domu i w miejskim otoczeniu. Rozwój urządzeń elektronicznych i aplikacji mobilnych oraz użycie sztucznej inteligencji może dodatkowo poprawić jakość życia seniorów także w odniesieniu do zaburzeń w oddawaniu moczu. Med Pr Work Health Saf. 2025;76(3)
eISSN:2353-1339
ISSN:0465-5893
Journals System - logo
Scroll to top